Od początku istnienia Wydziału Zarządzania pracownicy i studenci mają możliwość wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych SAS Institute z zakresu analityki biznesowej.
Od 2019 r. zaimplementowane zostało nowe rozwiązanie: SAS Viya for Learners, w tym moduł Visual Analytics, a studenci jako jedna z dwóch uczelni w Polsce mieli możliwość realizować zajęcia na jednym z najnowszych rozwiązań IT w tym obszarze. Rozwiązanie jest oparte w całości na technologii Cloud Computing, co m.in. w związku z pandemią COVID-19, umożliwiało całkowitą elastyczność niezależnie od sposobu realizacji zajęć (stacjonarnie/zdalnie)...
Ponadto, w związku z coroczną aktualizacją oprogramowania w każdym roku korzystają z najnowocześniejszego dostępnego rozwiązania. Wybrana technologia umożliwia studentom bezpłatną naukę i możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów znajomości analizy danych i rozwiązań SAS. Studenci w ramach zajęć mają unikatową możliwość wykorzystania najnowocześniejszych technologii analitycznych, co doskonale przygotowuje ich do wykonywania prac analitycznych zarówno w nauce, jak i biznesie.
W 2022 r. SAS podjął nową inicjatywę pod nazwą SAS Powered Educators skierowaną do środowiska akademickiego na terenie całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jej celem jest budowanie społeczności wokół Wykładowców, aby swobodnie mogli wymieniać się wiedzą i doświadczeniami. Spotkania z cyklu SAS Powered Educators mają za zadanie prezentować najlepsze praktyki i inspirować innowacyjnymi projektami dydaktycznymi. Jako że projekt dopiero się rozpoczął, dla SAS Institute bardzo ważne było wybranie rozmówcy, który jest innowacyjny, samodzielny i wciąż poszukuje dla swoich studentów nowoczesnych i najbardziej dopasowanych rozwiązań. Jako reprezentacja polskich edukatorów wybrana została mgr Agnieszka Kucharska. Pierwszy meetup odbył się 9 grudnia 2022 r. w Politechnice Warszawskiej, gdzie razem z dr Bartoszem Jabłońskim (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych) podzieliła się wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem najnowocześniejszego rozwiązania klasy Business Intelligence firmy SAS: SAS Viya: https://www.youtube.com/watch?v=c0b5kJVTra4. Kolejne meetupy planowane są co kwartał w różnych europejskich uczelniach (31.03.2023 Rumunia).
Więcej informacji o programie można przeczytać na stronie: https://www.sas.com/sk_sk/learn/academic-programs/educators/sas-powered-educators.html
Również 2023 rok rozpoczyna się ciekawymi inicjatywami przygotowanymi z myślą zarówno o ekspertach, jak i nowicjuszach nauki o danych. W ramach Akademii Młodych Talentów studenci i absolwenci uczelni technicznych mogą przekonać się, jak wygląda praca data scientisty. A podczas Hakatonu stawią czoła społecznym i biznesowym wyzwaniom.
Akademia Młodych Talentów jest bezpłatnym programem edukacyjnym. Stanowi propozycję dla osób z kierunków technicznych (szczegóły rekrutacji można znaleźć niżej), które chcą poszerzyć wiedzę w dziedzinie analizy danych. Uczestnicy poznają m.in. Data Integration Studio, czyli środowisko, które służy do zarządzania procesami integracji danych z różnych źródeł. Nauczą się programować w językach 4GL, SQL i Macro oraz łączyć pisany w nich kod. Słuchacze Akademii dowiedzą się także, jak efektywnie przetwarzać dane i wydobywać z nich wiedzę potrzebną w biznesie. A wszystko przy wsparciu specjalistów SCS Expert, przedsiębiorstwa konsultingowego, które od lat zajmuje się analityką i zarządzaniem danymi. Firma w swoich projektach korzysta z rozwiązań SAS oraz z aplikacji otwartoźródłowych.
Uczestnicy przede wszystkim zyskają wiedzę pod kątem pierwszych kroków na drodze do wyspecjalizowania się w dziedzinie analityki danych. Przystąpią też do egzaminów zakończonych uznawanym na świecie certyfikatem. Najlepsi dostaną propozycję pracy przy projektach SAS w Polsce i na świecie, a najlepsi z najlepszych (troje absolwentów) otrzymają nagrody. Szkolenie pozwala zdobyć dokument SAS Certified Specialist: Base Programming Using SAS 9.4, poświadczający znajomość zagadnień związanych z tworzeniem struktur danych, zarządzania danymi, obsługą błędów i przygotowywaniem raportów.
W Akademii Młodych Talentów mogą wziąć udział studenci i studentki 3, 4 i 5 roku studiów informatycznych bądź technicznych, a także absolwenci, jednak pod warunkiem, że mury uczelni opuścili maksymalnie dwa lata wcześniej.
Pozostałe informacje dostępne na stronie: https://www.datasciencerobie.pl/interesuje-cie-data-science-poznaj-akademie-mlodych-talentow-i-hakaton-sas/
Kontakt:
Agnieszka Kucharska
Asystent badawczo-dydaktyczny
Agnieszka.Kucharska@pw.edu.pl
Zakład Przedsiębiorczości i Innowacji ▪ Wydział Zarządzania ▪ Politechnika Warszawska
Ewa Hryciuk
Global Academic Program Manager
Ewa.Hryciuk@sas.com
SAS Institute Sp. z o.o. ▪ ul. Gdańska 27/31 ▪ 01-633, Warszawa
www.sas.com/poland