Konferencja DEMIST’24 - Relacja

To już ósma edycja konferencji DEMIST. Podobnie jak poprzednie edycje – jest spotkaniem świata nauki, biznesu i administracji. W tym roku światy te spotkały się w dniach 18-19 listopada. Szczegółowa agenda konferencji oraz nagranie obrad, dostępne jest na stronie demist.pw.edu.pl

Tematem przewodnim tegorocznej edycji były „Wyzwania transformacji cyfrowej”.

W konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników w trybie zdalnym reprezentujących środowisko akademickie, biznesowe oraz administracji publicznej.

Tegoroczną konferencję otworzyła Dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej Prof. dr hab. inż. Agnieszka Bitkowska wraz z Przewodniczącym Rady Naukowej DEMIST’24 dr hab. inż. Januszem Zawiła-Niedźwieckim, prof. PW. W ramach powitania uczestników podkreślono, że konferencja stała się platformą umożliwiającą stałą dyskusję o najważniejszych zjawiskach i kierunkach zmian na rynku cyfrowym oraz ich wpływie na przyszłość nauki i praktyki zarządzania.

Pierwszy panel dyskusyjny pt. „Operators in the era of Industry 4.0/5.0” moderował dr inż. Bartłomiej Gładysz z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Warszawskiej.

W ramach panelu omówiono wyzwania, czynniki napędzające i ograniczające przejście z paradygmatu Operatora 4.0 do Operatora 5.0. Członkowie międzynarodowej sieci Operator4.com podzielili się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, biorąc pod uwagę domenę aplikacji: logistykę (Chiara Cimini, CELS UniBg), konserwację (Tamas Ruppert, UniPannon), montaż (Rodolfo Haber, CAR-CSIC-UPM) oraz kwestie związane ze szkoleniami (David Romero, Monterrey Tec). Skupiono się na odporności i obiecujących technologiach mających na celu jej zwiększenie, biorąc pod uwagę również niepożądane negatywne skutki, które mogą wystąpić.

Drugi panel dyskusyjny pt. „Transformacja energetyczna - trendy i wyzwania” moderował dr inż. Grzegorz Kurnikowski z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.

W pierwszej prezentacji, Łukasz Lech przedstawił istotę transformacji cyfrowej i kluczowe technologie cyfrowe w energetyce oraz modele biznesu. Prelegent omówił potencjalny przyszły model rynku energii o dwukierunkowym przepływie informacji i energii. W modelu scentralizowane wytwarzanie, przesył, dystrybucja, obrót i sprzedaż uzupełniają rozproszone źródła, nasycone infrastrukturą komunikacyjną, którą umożliwia aktywne bilansowanie i koordynację popytu z podażą. Przedstawione technologie cyfrowe, które znalazły miejsce w energetyce umożliwiły stworzenie szeregu modeli biznesowych. Na przykładzie wirtualnej elektrowni, prelegent omówił integrację niesterowalnych i sterowalnych źródeł odnawialnych z magazynami energii i źródłami konwencjonalnymi w procesach obrotu energią i zarządzania elastycznością.

W kolejnej prezentacji prelegent – Bartosz Sobik omówił transformację energetyczną w ujęciu dylematu energetycznego. Ekspert omówił działanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i wyzwania związane z jego modernizacją, takie jak starzejąca się infrastruktura, wzrastająca niestabilność produkcji z odnawialnych źródeł oraz zmiany klimatyczne. Starzejąca się infrastruktura bloków węglowych powoduje lukę inwestycyjną, a uwarunkowanie inwestycyjne wskazują na silnie preferowany kierunek finansowania inwestycji w źródła niesterowalne. W rezultacie koniecznością stają się inwestycje w elastyczne źródła zapewniające możliwość reagowania na dynamiczne zmiany generacji i obciążenia w systemie elektroenergetycznym – takie jak elektrownie gazowe, magazyny energii czy elektrownie szczytowo-pompowe. Na uwagę zasługuje także fakt wyraźnego wzrostu poparcia społecznego dla energetyki jądrowej w Polsce, które w wyniku kryzysu energetyczno-politycznego i wojny na Ukrainie zwiększyło się do poziomu  75%.

Następnie głos zabrał Tomasz Dobkowski, który na przykładzie regulacji unijnych dotyczących standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, pokazał że wymaganie w zakresie standardów energetycznych rozszerzają się nie tylko na sektor paliwowo-energetyczny, ale dotyczą wymagań dla budynków, elektryfikacji przemysłu, dekarbonizacji łańcuchów dostaw, efektywności w fazie użytkowania produktów. Rosnące wymagania, pomimo deklarowanej dobrowolności, mogę ograniczać konkurencyjność całych sektorów w Polsce i skutkować migracją gałęzi przemysłu takich jak produkcja stali, czy cementu. W dalszej części dyskusji paneliści poruszali temat uwarunkowań transformacji poszczególnych segmentów rynku energii. Dyskutowali o potrzebie tworzenia innowacji, potrzebnych do sprostania wymaganiom i utrzymania konkurencyjności.

Ostatni panel dyskusyjny pierwszego dnia konferencji rozważał zagadnienia Zielonego ładu i cyfryzacji w kontekście szans i zagrożeń. Panel był moderowany przez dr hab. Dominikę Dzwonkowską reprezentującą Centrum Ekonomii Cyrkularnej i Etyki Stosowanej z Uczelni Łazarskiego.

Prelegentki bloku „Zielony ład a cyfryzacja – szanse czy zagrożenia?” zastanawiały się, czy rozwój technologii i prawa sprzyja wdrażaniu zrównoważonego rozwoju. W toku rozmów zauważono, że obecne otoczenie legislacyjne jest bardzo ambitne, co nie ułatwia wdrażania tych przepisów, szczególnie trudna jest sytuacja MŚP, dla których ze względu na ograniczone zasoby finansowe i kadrowe, aplikacja nowych przepisów jest bardzo trudna. Drugim zdiagnozowanym problemem jest skala zmiany, jakiej powinna być poddana działalność biznesowa. Przejście z dotychczasowego modelu biznesu na model uwzględniający kwestie społeczne i środowiskowe jest dużym wyzwaniem i wymaga podejścia systemowego oraz nowatorskich rozwiązań.

Drugi dzień konferencji otworzyło powitanie uczestników przez dr hab. inż. Janusza Zawiła-Niedźwieckiego, prof. PW – Przewodniczącego Komitetu Naukowego DEMIST’24.

Obrady rozpoczął panel dyskusyjny pt. „Jak szkolić MŚP w dobie AI”. Panel był moderowany przez dr hab. Katarzynę Śledziewską prof. UW reprezentującą DELab oraz Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach panelu wygłoszono dwa referaty: Zielony ład w erze cyfryzacji: jak cyfrowe paszporty produktów napędzają zrównoważony rozwój oraz Czy cyfrowe technologie zazielenią łańcuchy dostaw?

Kolejny panel dyskusyjny dotyczył inkubacji i transferu technologii. Panel moderował dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki Wydział Zarządzania Politechnika Warszawska.

Rozważania panelu dotyczyły instytucjonalnej inkubacji innowacyjnych idei, które mają szanse rewolucjonizować otoczenie społeczno-gospodarcze. W panelu przedstawiono skuteczne działania praktyczne oraz rozwiązane systemowe stosowane w Politechnice Warszawskiej. Ponadto przedstawiono wnyki badań nad wpływem cyfryzacji na zrównoważony rozwój i zarządzanie przedsiębiorstwem wskazując kluczowe czynniki wpływające na rozwój gospodarki cyfrowej, potencjalne kanały wpływu transformacji cyfrowej na międzynarodową konkurencyjność gospodarki czy działania UE wspierające zrównoważoną cyfryzację. 

Tradycyjnie na koniec konferencji DEMIST odbył się blok wystąpień naukowych. Moderował go dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki Wydział Zarządzania Politechnika Warszawska. W ramach panelu wysłuchaliśmy jedenastu wystąpień. A wykład otwierający, zamówionym przez organizatorów, pt. Wiedza i ignorancja w relacjach człowieka z systemami sztucznej inteligencji wygłosił dr hab. Czesław Mesjasz, prof. UEK reprezentujący Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Kolejne referaty dotyczyły zróżnicowanych kwestii, co właśnie było zasadniczą intencją Rady naukowej. Najogólniej ujmując ich treść, przedstawiały one wyniki i wnioski z badań nad użyciem różnych rozwiązań lub narzędzi cyfrowych do doskonalenia usług publicznych oraz form aktywności wskazanych grup społecznych,

Konferencja objęła szerokie dyskusje dotyczące zagadnień cyfryzacji wobec aktualnych wyzwań strategicznych, technologicznych oraz społeczno-kulturowych. Dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW podsumował obrady konferencyjne, podkreślając inspirującą wartość przeprowadzonych prezentacji i odbytych dyskusji, czego rezultaty mogą się zmaterializować w dalszych działaniach uczestników. Zwrócił też uwagę na to, że prezentowane na poprzednich konferencjach zafascynowanie takimi kwestiami jak cyfryzacja na rzecz ekologii czy upowszechnianie sztucznej inteligencji, na tegorocznym spotkaniu uległy swoistej demistyfikacji. Nie umniejsza to wartości intencji implementowania tych rozwiązań, tylko urealnia obraz tworzonego przez nie dobra, pokazując szersze spektrum uwarunkowań, mniej dogodnych niż uważano jeszcze niedawno, w tym koszty i skutki uboczne.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.