Wywiad z dr inż. Krzysztofem Bartczakiem

Dr inż. Krzysztof Bartczak - adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w zarządzaniu i informatyce. Ukończył studia z zakresu informatyki oraz prawa, posiada tytuł MBA. Jego prace badawcze obejmują cyfrowe platformy technologiczne, e-biznes, zarządzanie wiedzą i cyfrową transformację przedsiębiorstw. Jest autorem pierwszego w Polsce patentu na program komputerowy związany z odnawialnymi źródłami energii. Jako założyciel innowacyjnych platform OZE, aktywnie angażuje się w rozwój sektora energii odnawialnej. Posiada także doświadczenie radcowskie i szerokie kwalifikacje zawodowe.

Skąd wziął się pomysł wyjazdu do Oksfordu i dlaczego wybrał Pan właśnie Instytut Internetu w Oksfordzie (Oxford Internet Institute)?

Pomysł wyjazdu do Oksfordu i wybranie Instytutu Internetu w Oksfordzie (Oxford Internet Institute) wynikał z prowadzonych przeze mnie badań nad cyfrowymi platformami technologicznymi, z których obroniłem kilka lat temu doktorat w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Oxford Internet Institute jest jedną z najlepszych jednostek na świecie w kwestii platform cyfrowych, a sam Uniwersytet Oksfordzki zajmuje pierwsze miejsce w rankingach Uczelni wyższych.

 

Nad jakim projektem lub zagadnieniem pracował Pan podczas stażu?

Podczas stażu pracowałem nad projektem pt. Cyfrowe platformy technologiczne wobec informacyjnego kapitalizmu, dzięki któremu udało się nawiązać ścisłą współpracę z Uniwersytetem Oksfordzkim, czego efektem jest wspólny projekt badawczy w ramach współpracy międzynarodowej NCN SONATA. Ponadto planowane są wspólne publikacje naukowe w prestiżowych czasopismach naukowych.

 

Jak wyglądała współpraca z naukowcami z innych krajów?

Naukowcy z Oxford Internet Institute byli bardzo życzliwi, na Uniwersytecie panuje duża tolerancja, każdy jest traktowany z szacunkiem i godnością. Studenci przyjeżdżają do Oksfordu z ponad 160 krajów. Niewątpliwie największą zaletą współpracy z naukowcami z innych krajów jest poznanie innego podejścia na zagadnienia badawcze i szersze spojrzenie na badania. Moim zdaniem badaczy przyjeżdżających, pracujących na stałe w Oksfordzie cechuje orientacja na projekt oraz kultura pracy oparta na równowadze między pracą a życiem prywatnym. Mój instytut (Oxford Internet Institute) po godz. 17 w dni robocze oraz weekendy był zamknięty, więc żeby w tym czasie mimo wszystko popracować musiałem udać się do jednej z bibliotek, które naprawdę robią wrażenie, szczególnie biblioteka Bodlejańska, główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego, która jest jedną z najstarszych bibliotek w Europie, znajdziemy w niej m. in. oryginalne dzieła Szekspira z 1623 roku.

Jakie rady udzieliłby Pan początkującym naukowcom, którzy chcieliby odbyć podobny w prestiżowym ośrodku naukowym?

Jakiej rady udzieliłbym początkującym naukowcom, którzy chcieliby odbyć podobny staż w prestiżowym ośrodku naukowym? Zdecydowanie determinacji, do prestiżowych ośrodków naukowych bardzo ciężko się dostać, sam próbowałem kilka lat i ostatecznie udało się. Jest to duża szansa na umiędzynarodowienie badań i rozwój kariery naukowej. Na swoim przykładzie wiem, że należy próbować do skutku, nie należy się zrażać początkowymi porażkami, to nas przybliża do celu. Podobnie doświadczenia wyniosłem z wnioskami składanymi do Narodowego Centrum Nauki. Grant dostałem dopiero po kilkunastu próbach, przy każdej dostawałem coraz lepszy feedback, mogłem udoskonalić wniosek, co też robiłem. Uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych, nawet najbardziej trudne cele są możliwe do spełnienia, nie można się poddawać tylko należy uwierzyć w siebie i próbować do skutku, aby osiągnąć zamierzony cel.

 

Czy jest coś, co chciałby Pan jeszcze dodać?

Tak, chciałbym dodać, że warto otworzyć się na świat, poznać inne poglądy na badane zjawiska, wymienić się doświadczeniami i zyskać szersze spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Chciałbym zachęcić wszystkich do korzystania z szerokiej gamy programów międzynarodowych.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.