mgr inż. Marian Zagner

Marian Zagner (1934-)

mgr inż.

biogram na podstawie informacji z Internetu

Urodził się 2.08.1934 r. w Zduńskiej Woli. Rodzice:

  • Ojciec Bolesław (rzemieślnik – bednarz), w 1940 r. aresztowany przez hitlerowców i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Leoben, gdzie uległ wypadkowi i doznał paraliżu, przebywał 6 miesięcy w szpitalu obozowym, został zwolniony w 1943 r., powrócił do domu, zdrowia nie odzyskał, do śmierci w roku 1951 leżał w łóżku.
    • Matka podjęła pracę w związku z chorobą męża, była mistrzem tkackim w Zduńsko-Wolskich Zakładach Przemysłu Pasmanteryjnego. Utrzymywała w sumie 3 synów.

Żonaty, wiadomo o 1 dziecku.

Maturę zdał w 1952 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli. Podjął studia na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Lotniczym, w 1954 r. przeniósł się na Wydział Mechaniczny Technologiczny, Oddział Inżynieryjno-Ekonomiczny (dyplom w 1960 r.). Na ostatnim roku studiów podjął pracę w tym Oddziale.

Pracował:

  • 1955-56 Biuro Projektów Przemysłu Materiałów Budowlanych (st. asystent)
  • 1958-59 Warszawska Fabryka Pras (kierownik rozdzielni)
  • 1959-?? Politechnika Warszawska, Zakład Organizacji Przedsiębiorstw Budowy Maszyn (w późniejszych latach przekształcony w Katedrę Organizacji, Ekonomiki i Planowania w Przemyśle Budowy Maszyn) (projektant)
  • 1960-62 Warszawska Fabryka Pras (kierownik wydziału mechanicznego)
  • 1962-?? Zakład Podzespołów Radiowych OMIG (zastępca szefa produkcji)
  • ????-?? Zrzeszenie Przedsiębiorstw Budowy Maszyn i Urządzeń Budowlanych ZREMB (zastępca dyrektora ds. rozwoju)

Wielokrotnie odznaczany i nagradzany m. in. nagrodami ministrów: przemysłu maszynowego oraz budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych.

Członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli (nadanie 2015 r.). W 1977 r. był jednym z inicjatorów powołania do życia Warszawskiej Sekcji Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli i jego wiceprzewodniczącym w latach 1977-88. W ramach pracy społecznej „warszawskich zduńskowolan” działał na rzecz rozwoju gospodarczego Zduńskiej Woli i regionu, za co został wyróżniony Medalem pamiątkowym Towarzystwa.