Wyjazdy Erasmus+

Możliwość spędzenia semestru na uczelni zagranicznej to wyśmienita okazja do poszerzenia horyzontów. Zapoznaj się z zasadami programu.

UWAGA! 

W związku z rokrocznymi zmianami w sposobie rekrutacji na wymianę Erasmus (m.in. wprowadzenie elektronicznej rekrutacji), poniższa instrukcja może zawierać nieaktualne informacje. Uprzejmie proszę w pierwszej kolejności o dokładne zapoznanie się ze wszystkimi informacjami ze strony Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Szybka nawigacja:
Krótkie omówienie zasad programu
Rekrutacja wydziałowa
Formalności przed wyjazdem
Formalności w trakcie wyjazdu
Formalności po powrocie
Lista uczelni partnerskich
Wrażenia naszych Studentów z pobytu

Krótkie omówienie zasad programu

Program Erasmus+ (Akcja 1. dla szkolnictwa wyższego) jest programem umożliwiającym studentom z krajów UE spędzenie do dwóch semestrów na uczelniach w pozostałych krajach UE (oraz krajach EOG, Turcji i Macedonii). Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Aby mieć możliwość wyjazdu w ramach programu Erasmus+ należy być zarejestrowanym na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich (lub równoważnych) albo doktoranckich.

Na studia wyjechać można do szkoły wyższej, która współpracuje z Wydziałem Zarządzania PW w programie Erasmus+ (jednostki muszą mieć podpisaną umowę międzyinstytucjonalną). Na każdym z trzech poziomów studiów można skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie do 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach za granicą wynosi 3 miesiące.

Rekrutacja kandydatów odbywa się na wydziałach w roku akademickim poprzedzającym wyjazd, tzn. w r. akad. 2020/2021 odbyła się rekrutacja na wyjazdy w r. akad. 2021/2022. Wysokość stypendium na wyjazdy na studia jest zależna od kraju docelowego. W roku 2020/21 miesięczna stawka stypendium wynosi - w zależności od kraju - 450, 500 lub 520 euro.

Centralną jednostką koordynującą program na Politechnice Warszawskiej jest Uczelniana Agencja Programów Edukacyjnych (UAPE), działająca w ramach Centrum Współpracy Międzynarodowej PW.

↑ Powrót do góry

Rekrutacja wydziałowa

Rekrutacja na wyjazd odbywa się raz w roku - w marcu - i jest przeprowadzana przez Wydział. Na wyjazd mogą rekrutować się studenci I i II stopnia wszystkich kierunków oferowanych przez Wydział Zarządzania PW. Program umożliwia wyjazd także osobom, które nie posiadają obywatelstwa Unii Europejskiej. Kandydat musi spełniać następujące warunki:

  • Studenci studiów I stopnia:
    • zaliczony cały pierwszy rok studiów na miesiąc przed wyjazdem na uczelnię zagraniczną;
    • studenci chcący wyjechać na semestr w którym mają seminarium dyplomowe i moduł pracy dyplomowej muszą spełnić dodatkowe warunki (wymienione w dalszej części dokumentu).
  • Studenci studiów II stopnia:
    • zaliczony pierwszy semestr studiów na miesiąc przed wyjazdem na uczelnię zagraniczną;
    • studenci chcący wyjechać na semestr w którym mają seminarium dyplomowe i moduł pracy dyplomowej muszą spełnić dodatkowe warunki (wymienione w dalszej części dokumentu);
    • w rekrutacji mogą brać udział studenci ostatniego semestru studiów I stopnia, lecz będą mogli wyjechać na wymianę dopiero od drugiego semestru studiów II stopnia.

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy:

  1. Dokładnie przeczytać cały niniejszy dokument.
  2. Zapoznać się z listą uczelni partnerskich dostępną w systemie USOSweb, wybrać do pięciu instytucji i sprawdzić, czy ich oferta dydaktyczna na kolejny rok akademicki odpowiada równoległemu programowi realizowanemu przez studenta.
  3. Przejść rekrutację poprzez system USOSweb. Dla ułatwienia prosimy zapoznać się z Filmem Instruktażowym dotyczącym rekrutacji w systemie USOSweb

Terminy rekrutacji na wyjazd w r. ak. 2023/2024

Spotkania informacyjne 10 marca 2023 r. 15:00 MS Teams
Termin składania dokumentów Trwa do 20.03.2023 przez USOSweb
Wyniki rekrutacji 11 kwietnia 2023 r.

Rezultaty rekrutacji są wysyłane bezpośrednio do zainteresowanych na studenckie adresy mailowe. Gdy student zostanie zakwalifikowany do wyjazdu i otrzyma akceptację uczelni partnerskiej, zaczynają go obowiązywać terminy podane przez UAPE i przez uczelnię zagraniczną.

↑ Powrót do góry

Formalności przed wyjazdem

Kandydat zakwalifikowany do wyjazdu zostaje oficjalnie nominowany przez Wydział Zarządzania do wyjazdu na uczelnię partnerską i już w tym momencie może rozpocząć kompletowanie dokumentów. Dokumenty aplikacyjne muszą być złożone w Biurze Erasmus+.

Dokument 1 - "Zgłoszenie kandydata na wyjazd" z USOS (plik PDF z USOS), podpis dziekana oraz koordynatora wydziałowego nie jest wymagana.

Dokument 2 – podpisany przez studenta skan Wniosku o przekazanie grantu

Te 2 dokumenty prosimy przesłać na adres: erasmus@pw.edu.pl. 

W tytule maila należy wpisać "Dokumenty aplikacyjne_Imię i nazwisko".

Dokumenty te należy złożyć w terminie 4.05 - 30.06.

 

Pozostałe dokumenty należy złożyć co najmniej miesiąc przed wyjazdem, ale nie później niż:

- 15.09 - Wyjazdy na semestr zimowy i cały rok

- 15.12 - Wyjazdy na semestr letni.

 

Lista pozostałych dokumentów, które trzeba złożyć w Biurze Erasmus+ przed wyjazdem:

  1. Student Application Form (podpisany przez uczelnię zagraniczną);
  2. Learning Agreement (podpisany przez studenta, Prodziekana WZ PW zajmującego się wymianą międzynarodową i uczelnię zagraniczną).
  3. List akceptacyjny uczelni przyjmującej (oryginał lub wydruk);
  4. Karta Zaliczeń na spersonalizowanym, wydziałowym formularzu (podpisana przez studenta, Koordynatora WZ PW, Prodziekana WZ PW zajmującego się wymianą międzynarodową);
  5. Wniosek o skierowanie studenta za granicę, tzw. Wniosek S (podpisany przez studenta, Prodziekana WZ PW zajmującego się wymianą międzynarodową);
  6. Kopia karty EKUZ
  7. Kopia ubezpieczenia NNW i OC
  8. Upoważnienie osób trzecich do składania dokumentów w imieniu studenta - opcjonalnie

Aktualne formularze dostępne są do pobrania ze strony Biura Erasmus+.

Uwaga! Formularz Karty Zaliczeń prosimy pobrać tutaj.

Wypełniając Kartę Zaliczeń (KZ) i Learning Agreement (LA) należy wskazać:

  • propozycję przedmiotów do realizacji na uczelni zagranicznej,
  • przedmioty, które byłyby realizowane w tym samym czasie (semestrze wyjazdowym) na WZ. 

Wybierając przedmioty z oferty uczelni zagranicznej należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z ofertą dydaktyczną Wydziału Zarządzania PW. Oznacza to, że:

  • nie można realizować przedmiotów za granicą, które były już realizowane w WZ PW lub będą realizowane po powrocie (patrz: nazwa przedmiotu oraz sylabus),
  • lista przedmiotów realizowanych za granicą nie musi (a nawet jest to niemożliwe) pokrywać się 1:1 z listą przedmiotów przypisanych na semestr wyjazdowy w WZ PW; wybierając przedmioty z oferty uczelni zagranicznej należy zwrócić uwagę na zapewnienie efektów uczenia się, tj. jeżeli w semestrze wyjazdowym WZ PW występują przedmioty związane np. z trzema blokami tematycznymi: systemy IT, projekty, procesy to należy w ofercie zagranicznej uczelni poszukiwać i wpisać do LA oraz KZ przedmioty z tych obszarów; można wybrać dodatkowo jakiś przedmiot z innej tematyki, ale jedynie jako uzupełnienie. 

Siatki studiów dla poszczególnych kierunków są dostępne na stronie internetowej Wydziału (UWAGA: wybierz swoją siatkę studiów !!!):

Jeżeli student w bieżącym semestrze wybiera specjalność, powinien wstrzymać się z uzupełnieniem Karty Zaliczeń i Learning Agreement do czasu ogłoszenia wyników wyborów specjalności, co definiuje przedmioty specjalności. W wyjątkowych przypadkach student może wpisać "przedmiot specjalności 1", "przedmiot specjalności 2", itd.

Jeżeli student w bieżącym semestrze wybiera moduły, w Karcie Zaliczeń (blok Profil/specjalność) wpisuje nazwy modułów oferowanych na kierunku studiów i do nich oraz przedmiotów bazowych dobiera ofertę przedmiotów z uczelni zagranicznej. 

Student musi zdobyć za granicą co najmniej 20 punktów ECTS, by pobyt na wymianie został mu zaliczony i nie był zmuszony do zwrotu otrzymanego grantu. Najlepiej, jeśli suma zagranicznych ECTS jest równa lub większa od sumy ECTS, które są przewidziane do zdobycia na WZ. 

Uwaga! W przypadku studentów wyjeżdżających na semestr dyplomowy, należy nie wliczać ECTS za moduł pracy dyplomowej - praca dyplomowa jest realizowana z promotorem zdalnie.

Gdy wszystkie osiem dokumentów zostało już złożone w UAPE, a ich kserokopie w Biurze ds. studiów i programów międzynarodowych WZ, student podpisuje umowę z Centrum Współpracy Międzynarodowej i jest gotowy do wyjazdu.

↑ Powrót do góry

Formalności w trakcie wyjazdu

Gdy student przybędzie na uczelnię zagraniczną, powinien niezwłocznie udać się do właściwej jednostki celem uzyskania podpisu i stempla na Certificate of Arrival and Departure (CAD). Dokument można pobrać klikając w poniższy odnośnik:

Po uzyskaniu podpisu i stempla na pierwszej części dokumentu CAD, należy go wysłać skan pod adres emailowy UAPE (umieszczając adres Biura wydziałowego w kopii).

Zanim student opuści uczelnię zagraniczną po ukończonej wymianie, należy udać się do tamtejszego biura międzynarodowego w celu uzyskania podpisu i stempla na pozostałej części CAD.

Zmiana przedmiotów realizowanych za granicą

Może wydarzyć się, że po przyjeździe na uczelnię zagraniczną jeden lub więcej przedmiotów wybranych przez studenta w LA nie zostaje uruchomionych. Zachodzi wtedy konieczność naniesienia zmian w Learning Agreement. Służy do tego część dokumentu nazwana "During the Mobility". Należy tam wskazać przedmioty usuwane z programu oraz te, które je zastąpią. Oczywiście istnieje też możliwość dodawania przedmiotów do programu bez konieczności usuwania innych. Po uzupełnieniu sekcji "During the Mobility" należy przedstawić ją do podpisu przez uczelnię zagraniczną, a następnie przesłać skan do Biura wydziałowego, celem uzyskania akceptacji Koordynatora i właściwego Prodziekana.

↑ Powrót do góry

Formalności po powrocie

Po powrocie student ma bez zbędnej zwłoki przystąpić do rozliczenia się z wymiany na Wydziale Zarządzania. Do Wydziałowego Biura wymiany międzynarodowej (pok. 43) należy dostarczyć następujące dokumenty:

  1. Zaświadczenie o uznaniu okresu studiów za granicąZaświadczenie o uznaniu studiów za granicą (oryginał);
  2. Transcript of Records (oryginał z uczelni zagranicznej);
  3. Certificate of Arrival and Departure (kopia);
  4. Zaświadczenie o długości okresu studiówZaświadczenie o długości pobytu WZÓR (kopia);
  5. Kartę ocen studenta uczestniczącego w wymianie Erasmus (Karta ocen studenta uczestniczącego w wymianie Erasmus - UWAGA: nazwy przedmiotów na uczelni zagranicznej powinny być w języku wykładów, jeżeli jest to inny język niż angielski obok muszą być nazwy angielskie zgodne z Transcript of Records (oryginał);
  6. Aktualną karta zaliczeń z propozycją przypisania przedmiotów uczelni zagranicznej do przedmiotów z siatki studiów WZ PW (Karta Zaliczeń na spersonalizowanym, wydziałowym formularzu) (oryginał).

Konwersja ocen zagranicznych na polskie

Wypełniając indeks i Kartę ocen należy zastosować się do poniższej tabeli konwersji ocen:

Poland PL EU ECTS

Austria AT

Germany DE

Spain ES France FR Greece GR Hungary HU Italy IT

Lithuania LT

LV LV

Netherlands NL Portugal PT SE
5 A 1,0-1,5 10-9,0 20-18 10-9,0 5 30-29 10-9 10 20-18 100,00-92,00 (VG)
4,5 B 1,6-2,3 8,9-7,5 17-16 8,9-8,0 4+ 28-27 8 9 17-16 91,99-84,00
4 C 2,4-2,9 7,4-6,5 15-14 7,9-7,0 4 26-24 7 8 15-14 83,99-76,00 (G)
3,5 D 3,0-3,5 6,4-5,5 13-12 6,9-6,0 3 23-21 6 7 13-12 75,99-68,00
3 E 3,6-4,0 5,4-5,0 11-10 5,9-5,0 2 20-18 5 6 11-10 67,99-60,00
2 F ≥4,1 ≤4,9 <10 ≤4,0 1 ≤17 ≤4 ≤5 ≤9 ≤59,99 (U)

Na podstawie ww. dokumentów zostanie wystawione Zaświadczenie o uznaniu okresu studiów za granicą, które podpisuje Koordynator wydziałowy i Prodziekan ds. studiów. Gdy Zaświadczenie jest gotowe, student odbiera je wraz z pozostałymi dokumentami z Biura i zanosi do UAPE, tym samym kończąc procedurę rozliczania się z wyjazdu na wymianę Erasmus+.

Wciąż za mało nowych doświadczeń? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus+. :-)

↑ Powrót do góry

Lista uczelni partnerskich

Kliknij w ten odnośnik, by zapoznać się z zawsze aktualną listą uczelni, z którymi Wydział Zarządzania ma podpisane umowy bilateralne Erasmus+.

↑ Powrót do góry

Wrażenia naszych Studentów z pobytu

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z wrażeniami z wymian Erasmus+, w których uczestniczyli studenci Wydziału Zarządzania. Taki krótki opis to świetna forma na poznanie interesującej Cię uczelni oraz skarbnica porad dotyczących wyjazdu i studiowania na uczelni zagranicznej. Choć niektóre z tych relacji nie są optymistyczne, nie warto z góry nastrajać się negatywnie - proszę pamiętać, że są to opinie czysto subiektywne!

Aktualne opinie są dostępne na stronie Uczelnianej Agencji Programów Edukacyjnych

↑ Powrót do góry