Tradycja nauk o zarządzaniu w Politechnice Warszawskiej

Przy okazji obchodów 100-lecia uprawiania nauk o zarządzaniu w PW została utworzona na stronie internetowej WZ zakładka "Tradycja" (https://wz.pw.edu.pl/Wydzial/Tradycja), a w niej umieściliśmy:

  • specyfikację podstawowych publikacji traktujących o dziejach nauk zarządzania, o instytucjach oraz o ludziach te nauki uprawiających;
  • zarys historii, kładąc nacisk na fakt, że pionierami tych nauk byli inżynierowie, bo z chwilą ukształtowania się wielkiego przemysłu wyzwania z zakresu organizacji produkcji oraz zarządzania fabrykami jako rodzajem nowego biznesu oraz licznymi ludźmi w nich zatrudnionymi, stały się problemami z gatunku dziś byśmy to określili uzyskiwania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej;
  • biogramy byłych pracowników (o różnym oczywiście poziomie zasług, czego zresztą nie da się i nie staraliśmy się ocenić) różnych wydziałów PW, ale związanych z naszą dyscypliną.

Treści te zamierzamy nadal rozwijać i będziemy wdzięczni za uwagi, a szczególnie za uzupełnienia faktograficzne. W szczególności nie spodziewaliśmy się, że tak dużo bardzo interesujących faktów znajdziemy w biografiach byłych pracowników. I to nie tylko tych związanych z uprawianiem nauki i dydaktyki, ale i ogólnie losów życiowych. Burzliwe wydarzenia I i II wojny światowej, przypadki osierocenia wojennego, doświadczanie biedy lat powojennych, ograniczonego dostępu do edukacji, indoktrynacji politycznej, to wszystko znajduje wyraz w ankietach personalnych zachowanych w archiwum Politechniki. Warto zajrzeć na tę stronę internetową, odszukać znanych nam wykładowców i poznać ich, często bardzo zaskakujące, losy.

Ostatnio dodaliśmy opis pierwszej (w planach są kolejne) trasy spacerowej, wybraliśmy cmentarz Stare Powązki, który w pewnym stopniu jest także parkiem. Namawiamy do skorzystania i odbycia rodzinnego spaceru tą trasą. Mile widziane będzie zabrania zmiotki, żeby choć minimalne sprzątnąć te groby, które najwyraźniej nie mają już opiekunów, tj. Karola Adamieckiego, Zygmunta Rytla i Piotra Drzewieckiego.