mgr praw Krystyna Stelągowska-Krajewska

Krystyna Stelągowska-Krajewska (1927-????)

mgr praw

biogram na podstawie informacji z Archiwum PW

Urodziła się 18.03.1927 r. w Pułtusku. Ojciec Czesław Stelągowski (oficer WP), matka Maria (nauczycielka) z domu Salwiłł, mąż Franciszek (ślub 1953), dzieci: Hanna (ur. 1955) i Jerzy (ur. 1960).

Szkołę podstawową ukończyła w Pułtusku. W czasie wojny pracowała od 14 roku życia zgodnie z prawem okupanta, a równocześnie uczęszczała na tajne komplety. Po wojnie uczęszczała wpierw do Gimnazjum im. Piotra Skargi w Pułtusku, a potem w Tucholi (gdzie pracę otrzymał ojciec), tam uzyskała maturę.

W roku 1948 odbyła kurs pedagogiczny i podjęła pracę nauczycielki w szkole podstawowej. Równocześnie podjęła studia prawne na Uniwersytecie Warszawskim, tzw. absolutorium uzyskała w 1952 r. (egzamin magisterski zdała dopiero w 1962 r.). Po absolutorium otrzymała nakaz pracy w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Wydziale Karnym.

Pracowała:

• 1950-52 Szkoła Podstawowa nr 2 w Warszawie (nauczycielka)
  • 1952-54 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (inspektor)
  • 1957-71 Szkoła Podstawowa nr 145 w Warszawie (nauczycielka historii i wychowania obywatelskiego)
  • 1971-73 Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne Stolarki Budowlanej w Wołominie (starszy ekonomista)
  • 1973-76 Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny Technologiczny, Instytut Organizacji Zarządzania (dziekanat, samodzielny referent)

Działała w ZHP, PCK, ZNP.