Profesor Jan Dmochowski

Jan Dmochowski (1877–1928)

Profesor

biogram na podstawie informacji z Internetu

Urodził się w 1877 r. w Warszawie. Żona Helène (1886-1984), dzieci: Tadeusz (1911-1922) i Helena (1924-2006).

Uczył się w gimnazjum klasycznym (greka, łacina, literatura). Pociągało go samodzielne zdobywanie wiedzy. Był bibliotekarzem tajnego kółka samokształceniowego, propagował też wiedzę w Towarzystwie Oświaty Ludowej, za co trafił na pół roku do cytadeli warszawskiej, ówczesnego carskiego więzienia.

Studiował w Szkole Handlowej im. Kronenberga w Warszawie czyli akademii handlowej założonej przez wielkiego przedsiębiorcę Ludwika Kronenberga. Absolwenci tej szkoły zorganizowali pod przewodem Augusta Zielińskiego Prywatne Męskie Kursy Handlowe, a później Wyższą Szkołę Handlową (dzisiejsze SGH w Warszawie).

Następnie wyjechał do Paryża, do elitarnej Szkoły Nauk Politycznych przeznaczonej dla przyszłych dyplomatów. Dyplomatą nie został, związał się za to w pierwszych latach ubiegłego stulecia z Towarzystwem Kooperatystów propagującym idee spółdzielczości i solidaryzmu społecznego. Dzięki temu odbył gruntowne studia nad ruchem spółdzielczym w kilku krajach Europy Zachodniej. Po powrocie do kraju w 1906 r. związał się przede wszystkim z WSH (SGH), ale był także wykładowcą na Kursach Handlowych Żeńskich J. Siemiradzkiej, na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Mechaniczno-Technicznej H. Wawelberga i S. Rotwanda, w Politechnice Warszawskiej i w Wyższej Szkole Wojennej Sztabu Generalnego. W Politechnice Warszawskiej, na Wydziałach: Inżynierii Wodnej oraz Mechanicznym wykładał ekonomię.

Interesowała go zarówno ekonomia teoretyczna, jak i praktyczna. Pod tym względem doskonale łączył propagowanie nowoczesnych metod zarządzania (był wielkim zwolennikiem koncepcji Henriego Fayola) z kierowaniem warszawską fabryką Frageta, znaną w Polsce i na świecie z wytwarzania luksusowych nakryć stołowych wykonanych z plateru – mosiądzu pokrytego srebrem. Dziś wyroby tej fabryki możemy podziwiać w muzeach i antykwariatach.

W pracy badawczej zajmował się głównie problematyką monetarną. Prowadził wykłady z: ekonomii, organizacji i administracji przemysłu, organizacji przedsiębiorstwa oraz spółdzielczości.

Był członkiem założycielem Towarzystwa Ekonomistów i Statystyków Polskich, które doprowadziło do powstania Głównego Urzędu Statystycznego.

W latach 1925-1928 był profesorem i członkiem Senatu WSH. W 1928 roku wybrany został na rektora Szkoły, który to urząd sprawował tylko przez kilka miesięcy do momentu śmierci. Dla uczczenia pamięci Jana Dmochowskiego powołano fundację stypendialną jego imienia.

Opracował m. in.:

  • Mikołaja Kopernika rozprawy o monecie i inne pisma ekonomiczne oraz J. L. Decjusza Traktat o biciu monety, Wyd. Gebethner i Wolff, 1924

Jest pochowany na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie (kwatera C, rząd 3, miejsce 30).