dr inż. Małgorzata Waszkiewicz

Małgorzata Waszkiewicz (1981-2023) z d. Śliwińska, I voto Bachara

dr inż.

Urodziła się 23 maja 1981 roku w Łochowie jako najmłodsze dziecko profesora Uniwersytetu Warszawskiego Artura Śliwińskiego i Róży Marii Dessoulavy. Synowie: Stanisław i Konstanty.

Maturę zdała w 2000 roku w IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ukończyła studia magisterskie „zarządzanie i marketing” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz dodatkowo w późniejszym czasie studia inżynierskie w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także studia podyplomowe z zarządzania nieruchomościami w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Była także absolwentką Queensland College of English w Brisbane (Australia).

W roku 2008 pracowała w poznańskim Wydawnictwie FORUM jako redaktor naczelna jednego z czasopism.

Od 2009 roku pracowała na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej, gdzie początkowo zajmowała się zajmowała się obsługą studentów uczestniczących w programach międzynarodowych, w tym tworzeniem struktur oraz obsługą programu
LLP-Erasmus, a następnie podjęła pracę dydaktyczną i naukową. Od 2010 roku łączyła pracę administracyjną z naukowo-dydaktyczną. Była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji grupy przedmiotów oraz sylabusów, a następnie prowadzenie zajęć dla obszaru zarządzania projektami realizowanego na specjalności Inżynieria cyfrowa kierunku studiów Inżynieria zarządzania. Była inicjatorem oraz przez wiele lat koordynatorem certyfikacji International Project Management Association IPMA-Student dla Wydziału Zarządzania. Specjalizowała się naukowo i dydaktycznie w dwóch obszarach: design thinking i zarządzania projektami. Była członkiem dwóch międzywydziałowych zespołów realizujących granty dydaktyczne w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”: „Smart City – mroczne widmo czy nowa nadzieja” (2021-2022) oraz „Międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny mBIM” (2021-2022). Koordynowała międzywydziałowe projekty studenckie (np. mpBIM, SQUAD), a jako członek Warsaw Design Factory była zaangażowana w popularyzację kreatywnego rozwiązywania problemów projektowych. W związku z tym współpracowała w imieniu WZ z kilkoma Wydziałami Politechniki Warszawskiej: Architektury, Elektroniki i Technik Informacyjnych, Geodezji i Kartografii Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Inżynierii Lądowej.

Prowadziła zajęcia dydaktyczne na wielu wydziałach: macierzystym (Zarządzania), Elektrycznym, Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Inżynierii Lądowej. Wielokrotnie otrzymywała nagrody Rektora PW: w tym za osiągnięcia dydaktyczne (2018 zespołowa stopnia I, 2021 indywidualna stopnia III), za osiągnięcia organizacyjne (2019 zespołowa stopnia II na Wydziale Elektrycznym). Wypromowała 28 dyplomantów, w tym wyróżnionych w konkursie ogólnopolskim Project Master organizowanym przez IPMA Polska.

Jej zainteresowania naukowe dotyczyły zarządzania złożonymi projektami, w tym projektami inwestycyjnymi (posiadała certyfikaty managera projektów AgilePM, PRINCE2), wsparcia informatycznego zarządzania projektami (prowadziła zajęcia instruktażowe z Primavera P6 Oracle, P2ware, Microsoft Project), zarządzania nieruchomościami (posiadała licencję zarządcy nieruchomości), Facility Management, Building Information Modeling. Prace badawcze z zakresu zrównoważonego zarządzania projektami, zarządzania projektami budowlanymi, zwieńczone publikacjami naukowymi, stały się wartościowym uzupełnieniem działalności dydaktycznej.

W roku 2016 uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy „Metoda ewaluacji inwestycji w nieruchomości komercyjne”, promotorem był prof. Tadeusz Grzeszczyk, a recenzentami: prof. Adam Drobniak, prof. Jerzy Kisielnicki, prof. Wiesław Matwiejczuk.

Zmarła tragicznie 3 października 2023 roku, spoczywa na Cmentarzu Północnym w Warszawie (kwatera: W-XII-4; rząd: 11; grób 21).

Była autorką ok. 40 publikacji naukowych, w tym: