Warsaw University of Technology Investment Factory (WUT IF)

Na przełomie 2023 i 2024 roku rozpoczął funkcjonowanie fundusz inwestycyjny założony przez Politechnikę Warszawską i grupę menadżerów. Warsaw University of Technology Investment Factory (WUT IF) funkcjonuje w formie Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej Spółki Akcyjnej, co wymaga obsadzenia organów takich jak: Zarząd, Rada Nadzorcza oraz Komitet Inwestycyjny i Rada Komitetu Inwestycyjnego.

Ze strony Wydziału Zarządzania PW w procesie uczestniczy dr Arkadiusz Szymanek z Zakładu Finansów, który pełni funkcję jest przewodniczącego Rady Nadzorczej. Prezesem Zarządu jest Karol Matczak, CFA CIIA PRM – doradca inwestycyjny z wszechstronnym doświadczeniem na rynku kapitałowym, a w zarządzie funduszu jest też prof. Robert Sitnik z Wydziału Mechatroniki PW – specjalizujący się w deep-tech (dwa znaczenia: [1] tzw. głęboka lub twarda technologia, np. sztuczna inteligencja, nowatorskie materiały, wykorzystanie dronów i robotów; albo [2] firma typu startup, której celem jest dostarczanie rozwiązań technologicznych opartych na istotnych wyzwaniach naukowych lub inżynierskich).

WUT IF ma wspierać zespoły badawcze w komercjalizacji swoich technologii oraz opracowywania nowych produktów w podejściu biznesowym. Fundusz nie zamyka się wyłącznie na zespoły studentów, doktorantów i pracowników PW, ale będzie otwarty także na absolwentów uczelni rozwijających technologiczne startupy.

Uczelnie techniczne i uniwersytety zawsze były i są naturalnym miejscem innowacji, ale powszechnie uważa się, że projekty rodzące się w środowisku naukowym często lądują w szufladzie, gdyż brakuje dla nich odpowiedniego wsparcia już na wczesnym etapie ich rozwoju. Tylko nieliczne z nich są bezpośrednio, komercyjnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z pominięciem zarówno samych naukowców, jak i uczelni.

Więcej informacji o działalności funduszu znajduje się na stronie www.wutif.eu