O istocie naukowej organizacji pracy (1938)

Prof. Karol Adamiecki nie pozostawił po sobie testamentu pisanego, który ujmowałby Jego dorobek duchowy w syntetyczną całość.

... Fragmentaryczne artykuły prasowe, który wyszły spod pióra Profesora, rozproszone były po różnych czasopismach, a co gorsze, groziło im zagubienie i zapomnienie.

Obowiązkiem naszym - uczniów prof. Adamieckiego, było temu zapobiec, tym bardziej, że byliśmy głęboko przekonani, iż logiczne scalenie wszystkich publikacyj stworzy dzieło, które stanie się fundamentem polskiej nauki organizacji.

Karol Adamiecki, 1938. O istocie naukowej organizacji pracy. Zbiór prac z zakresu nauki organizacji i kierownictwa. Warszawa: Koło Naukowej Organizacji Studentów Politechniki Warszawskiej.