Strona główna » Wydział » Tradycja » Historia » Geneza powstawania i teraźniejszość Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej »
Geneza powstania Wydziału
Naukowe zarządzanie uformowało się w końcu XIX i na początku XX wieku w środowiskach inżynierów stających wobec coraz bardziej skomplikowanych wyzwań organizowania produkcji na wielką skalę.
W Polsce głównymi ośrodkami tej nowej dyscypliny naukowej były Politechniki Lwowska i Warszawska, a poza tymi uczelniami Instytut Naukowej Organizacji i Kierownictwa (istniejący do dziś pod współczesną nazwą Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa). Tak w Polsce jeszcze pod zaborami, jak i Politechnice Warszawskiej od 1919 roku prekursorem organizacji i zarządzania był prof. Karol Adamiecki.
Po II wojnie światowej dyscyplinę tę w Politechnice przywracali niezależnie profesorowie Seweryn Chajtman i Zygmunt Zbichorski, a od 1971 ich jednostki organizacyjne zostały połączone w postaci Instytutu Organizacji Zarządzania na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. W nowej rzeczywistości gospodarczej po 1989 roku zarządzanie w przemyśle na pewien czas zeszło na dalszy plan, natomiast dotychczasowy dorobek tej dyscypliny okazał się bardzo atrakcyjny w innych dziedzinach gospodarki i życia społecznego. Stopniowo też ramy instytutu okazywały się za małe. Biorąc pod uwagę konieczność zwiększenia perspektyw rozwojowych w roku 2005 podjęto dyskusję nad scenariuszami przyszłości Instytutu, wybierając w 2007 roku wariant przekształcenia Instytutu w wydział. W tamtym czasie zresztą Politechnika Warszawska była już jedyną uczelnią techniczną w Polsce bez wydziału zarządzania.
Na posiedzeniu w dniu 26.03.2008 r. Senat PW podjął uchwałę w sprawie utworzenia Wydział Zarządzania, który rozpoczął działalność już od roku akademickiego 2008/2009.