Kazimierz Kunicki

Kazimierz Kunicki (1921-1990)

pracownik naukowo-techniczny

biogram na podstawie informacji z Archiwum PW oraz z Internetu

Urodził się 1.11.1921 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, zmarł 15.06.1990 r. w Warszawie. Ojciec Bolesław (hutnik), matka Józefa z domu Nowak, żona Halina z domu Malinowska (ur. 1924), ślub w 1948 r.

Do szkoły podstawowej uczęszczał początkowo w Ostrowcu, a kończył w Starachowicach, dokąd rodzina się przeniosła. Następnie skończył szkołę zawodową przy Zakładach Starachowickich, po czym podjął pracę jako frezer w tych zakładach.

Przez pierwszy rok II wojny światowej nie miał pracy, potem powrócił do Zakładów Starachowickich jako ślusarz remontowy, ten charakter pracy uchronił go przed wywiezieniem na roboty do Niemiec.

W 1943 r. przystąpił do podziemnej organizacji „Świt” pozostającej początkowo poza ogólnopolskimi sieciami konspiracyjnymi, a pod koniec wojny włączonej do Armii Ludowej. Brał udział w akcjach dywersyjnych, a potem znalazł się w oddziale partyzanckim operującym na kielecczyźnie.

Po wojnie wstąpił do wojsk podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, zajmował się pracą administracyjną i jej mechanizacją, pod koniec pracy w tym resorcie wyspecjalizował się w projektowaniu elektronicznego przetwarzania danych. Na tym tle współpracował z Katedrą Konstrukcji Maszyn Matematycznych Politechniki Warszawskiej.

Pracując podjął dalszą naukę. Ukończył Technikum Mechaniczno-Energetyczne, a w 1964 r. Wieczorową Szkołę Inżynierską, Wydział Mechaniczny.

W 1968 r. przeszedł na emeryturę wojskową.

W latach 1972-80 pracował w Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w Instytucie Organizacji Zarządzania na stanowisku starszego projektanta (w grupie pracowników naukowo-technicznych), zajmował się komputeryzacją procesu dydaktycznego oraz ewidencji toku studiów.

Wyróżnienia:

  • Krzyż Partyzancki (1945)
  • Medal Zwycięstwa i Wolności (1945)
  • Odznaka Grunwaldzka (1945)
  • 2 razy Srebrny Krzyż Zasługi (1947, 1952)
  • Medal X-lecia PRL (1954)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1954)
  • Medal Tysiąclecia Państwa Polskiego (1964)
  • Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności (1967)

Jest pochowany na warszawskim Cmentarzu Północnym (kwatera N-I-11, rząd 4, grób 28).