Profesor Ireneusz Durlik

Ireneusz Durlik (1931-2023)

profesor

biogram w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Ireneusz_Durlik

 

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej, profesor Politechniki Gdańskiej, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie organizacji i ekonomii. Zawodowo związany z przemysłem elektronicznym, pełnił znaczące stanowiska w nauce i przemyśle.

 

Urodził się 20 stycznia 1931 roku w Skarżysku-Kamiennej. Studia inżynierskie ukończył w roku 1955, zaś studia magisterskie w 1962 roku na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w Oddziale Inżynieryjno-Ekonomicznym otrzymując dyplom magistra inżyniera mechanika o specjalności ekonomika, organizacja i planowanie w przemyśle budowy maszyn. W 1966 roku uzyskał stopień doktora na Politechnice Krakowskiej na podstawie rozprawy „Metoda optymalnego wyboru wariantu procesu produkcyjnego obróbki części maszyn”. W roku 1967 odbył staż podoktorski (post doc) w Washington University (USA). W 1974 roku habilitował się na Politechnice Warszawskiej na podstawie pracy „Elementy postępu w projektowaniu i realizacji zakładów przemysłu mikro elektrotechnicznego”. W 1993 roku otrzymał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy tytuł naukowy profesora. Jest autorem ponad 200 artykułów i publikacji, krajowych i zagranicznych, oraz dziewięciu publikacji książkowych. Wypromował siedmiu doktorów nauk ekonomicznych. W pracy naukowej i na rzecz przemysłu specjalizował się w zakresie organizacji i projektowania produkcji w warunkach High-Technology oraz inżynierii zarządzania.

Zawodowo przez ponad 25 lat był związany z przemysłem elektronicznym. W latach 1967–1970 był dyrektorem Biura Projektowego „UNIPRO”, a w okresie 1971–1975 pracował jako zastępca dyrektora Naukowo-Produkcyjnego Centrum Półprzewodników UNITRA-CEMI. Był również ekspertem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) w zakresie rozwoju przemysłu i projektowania zakładów przemysłowych.

W 1980 roku związał się z Politechniką Gdańską (PG). Był inicjatorem utworzenia Instytutu Organizacji i Projektowania Systemów Produkcyjnych (IOiPSP) na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Gdańskiej i pierwszym jego dyrektorem. W 1989 roku, z chwilą utworzenia Wydziału Technologii Maszyn i Organizacji Produkcji PG oraz włączenia IOiPSP w strukturę tego wydziału, został dyrektorem tego instytutu i kierownikiem Zakładu Organizacji i Projektowania Przemysłu Elektromaszynowego.

Od czasu powołania w 1992 roku na PG nowego Wydziału Zarządzania i Ekonomii i włączenia w jego struktury Katedry Organizacji i Projektowania Systemów Produkcyjnych do 1996 roku, tj. do przejścia na emeryturę, kierował na nowym wydziale Katedrą Organizacji i Projektowania.

Okresowo był także zatrudniony w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Warszawie.

 

Przez prawie 20 lat był wybierany na członka Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk. Był członkiem European Society for Engineering Education (Bruksela), American Association for Advancement of Science oraz Senior Fellow w AIM European Academy for Industrial Management (Bruksela).

 

Za działalność naukową, dydaktyczną i na rzecz gospodarki otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1993 roku został nagrodzony przez Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk za dorobek publikacyjny, w 1996 roku – wyróżniony Nagrodą Rektora PG za szczególnie osiągnięcia w działalności naukowej, ponadto honorowym tytułem Pierwszego Dyrektora Centrum Zarządzania Produkcją w Gdańsku Uniwersytetu Loyola Marymount z Los Angeles. Był wielokrotnie nagradzany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za przygotowanie i uruchomienie produkcji układów scalonych.

Kawaler Krzyża Kawalerskiego i Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2001). Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, medalem „Za Zasługi dla Ziemi Gdańskiej”, medalem „Za Zasługi dla Województwa Koszalińskiego”, odznakami honorowymi NOT, TNOiK i SIMP.

W uznaniu zasług dla Politechniki Gdańskiej został w 2014 roku wyróżniony tytułem Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej zaś jego nazwisko umieszczono w Złotej Księdze Uczelni.

 

Jest ojcem prof. Marka Durlika https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Durlik

Zmarł 18 sierpnia 2023 roku, jest pochowany w Warszawie na cmentarzu parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie ul. Szumiąca 5.

 

Wybrane publikacje

  • „Organizacja procesów produkcyjnych w przemyśle elektronicznym”, skrypt PW, seria: Elektronika, Warszawa 1987
  • „Organizacja i zarządzanie produkcją”, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992
  • „Projektowanie restrukturyzacji przedsiębiorstw i zarządzanie projektami”. AMP, Kraków-Katowice 1995.
  • „Restrukturyzacja procesów gospodarczych. Reengineering. Teoria i praktyka”, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1998.
  • „Reengineering i technologia informatyczna w restrukturyzacji procesów gospodarczych”, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2002.
  • „Inżynieria zarządzania I: strategia i projektowanie systemów produkcyjnych”, Placet, 1995.
  • „Inżynieria zarządzania II: strategia wytwarzania, projektowanie procesów i systemów produkcyjnych”, Placet, 1996.
  • z Krzysztof Santarek „Inżynieria zarządzania III: naukowe, techniczne i inwestycyjne przygotowanie produkcji wyrobów wysokiej techniki”, 2016, C.H.Beck, ISBN 978-83-255-6070-6

Inne publikacje

  • z Wirkus M. „Systemowo – partycypacyjna metoda doskonalenia organizacji”, Przegląd Organizacji, 1987 nr 5 s. 28 – 31.
  • „Benchmarking, czyli metoda porównań z najlepszymi”, Ekonomika i Organizacja Przedsiebiorstwa, 1998, nr 9, s.14-16.
  • „Raport z realizacji projektu badawczego KBN: Metoda projektowania restrukturyzacji techniczno-organizacyjnej zakładów przemysłowych”, "High-Technology". Wydawnictwo Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej 2001.
  • „Poszukiwanie modelu wdrażania radykalnej restrukturyzacji procesów gospodarczych w przedsiębiorstwach przemysłowych”, Prace Naukowe AE we Wrocławiu 2002.
  • „Projektowanie restrukturyzacyjne procesów gospodarczych w oparciu o koncepcję reengineeringu i x-engineeringu”, Prace Naukowe Akademia Ekonomiczna w Katowicach 2004.
  • z Wirkus, M. (2004) Czynnik ludzki i rozwiązania organizacyjne w zarządzaniu projektami innowacyjnymi w dynamicznym środowisku wieloprojektowym. [w:] „Zarządzanie przedsiębiorstwem w warunkach integracji europejskiej”. AGH 2004, s. 25 – 40.
  • z Kubka J., „Jakość jako kategoria filozoficzna i inżynieryjna”, 2007
  • „Wybrane kierunki zmian w gospodarce w warunkach rozwoju nowoczesnych technologii”, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2009, nr 43, str.353-364
  • „Wybrane kierunki zmian w gospodarce w warunkach rozwoju nowoczesnych technologii”, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 2009 nr 43.
  • „Projektowanie techniczno-organizacyjne procesów biznesowych wysokiej sprawności dla zapewnienie sukcesu organizacji”, Prace i Materiały Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego 2011 nr 4/2.
  • „Zmiany w gospodarce w warunkach nowoczesnej technologii”, Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa, 2012 nr 4.
  • z Krajewska-Bińczyk E., „Kształcenie w zakresie zarządzania w polskich uczelniach technicznych w perspektywie wyzwań XXI wieku”, Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa 2012 nr 10.