doc. dr Żywia Boguszewska-Kaczmarek

Żywia Boguszewska-Kaczmarek (1929-2002)

doc. dr

biogram na podstawie informacji z Archiwum PW oraz z Internetu

Urodziła się 4.04.1929 r. w Warszawie, zmarła 10.08.2002 r. w Warszawie. Ojciec Jan Boguszewski (urzędnik GUS i BGK), matka Maria z domu Kamieńska (m.in. profesor Akademii Medycznej w Warszawie, https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Boguszewska_(lekarka)), mąż Tadeusz Kaczmarek (wojnę spędził na robotach w Niemczech, ślub w 1951 r., pracował w KC PZPR), synowie: Bohdan (ur. 1956) i Leszek (ur. 1957). Wychowywała się w rodzinie o lewicowych i antyklerykalnych poglądach.

Szkołę podstawową ukończyła w 1941 r., po czym uczyła się na poziomie gimnazjalnym na tajnych kompletach. Pod koniec wojny pracowała z matką w szpitalu w Pruszkowie, gdzie był obóz dla wysiedlonych mieszkańców Warszawy. Po wojnie ukończyła Liceum Państwowe im. Tomasza Zana w Pruszkowie (matura w 1947 r.).

Była zaangażowana się w działalność polityczną w Związku Walki Młodych, pracowała w strukturach tej organizacji.

W latach 1947-52 studiowała ekonomię polityczną na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie, uzyskując tytuł magistra ekonomii. Następnie w latach 1952-55 odbyła studia aspiranckie (współcześnie doktoranckie) w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR. W roku 1965 obroniła w Szkole Głównej Planowania i Statystyki doktorat nt. „Efektywność działalności gospodarczej socjalistycznych przedsiębiorstw przemysłowych i jej mierniki”, promotor Edward Lipiński (https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Lipi%C5%84ski).

W Politechnice Warszawskiej pracowała od 1955 r., początkowo w Katedrze Ekonomii Politycznej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, a następnie w Instytucie Nauk Ekonomiczno-Społecznych. Okresowo była kierownikiem Zakładu Ustrojów Społeczno-Politycznych (1971-78) oraz kierownikiem Zakładu Dydaktyki Nauk Politycznych w INES (1978-81).

Dodatkowo czasowo pracowała w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w Instytucie Nauk Społecznych oraz w Instytucie Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

Wyróżnienia:

  • Srebrny Krzyż Zasługi (1958)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1972)
  • Medal 30-lecia PRL

Jest pochowana na warszawskim cmentarzu Powązki Wojskowe (kwatera H III, rząd 5, miejsce 39).