dr Halina Juchełko

Halina Juchełko (1926-2020)

Urodziła się 1.06.1926 r. Ojciec Feliks. Matka Franciszka Wyłupek. W dzieciństwie osierocona, wychowywana przez rodzinę ojca.

W 1940 r. ukończyła Szkołę Powszechną nr 126 w Warszawie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_przy_ul._Otwockiej_3_w_Warszawie), po czym podjęła naukę w I Miejskiej Żeńskiej Szkole Handlowej w Warszawie, równocześnie uczęszczając na tajne komplety gimnazjum humanistycznego.

Po powstaniu warszawskim została wywieziona na roboty do Niemiec, gdzie pracowała w zakładach metalowych, wspomina o niej Julia Gawryłkiewicz-Kodelska (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=1277). W 1945 wróciła do Polski, zamieszkała w Lubochni i pracowała w szkole, w roku 1946 wróciła do Warszawy.

W 1948 zdała eksternistycznie maturę i podjęła studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej, którą ukończyła w 1954 r., pisząc pod opieką prof. dr inż. Bronisława Biegeleisen-Żelazowskiego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Biegeleisen-%C5%BBelazowski) pracę dyplomową nt. „Analiza metod pracy przy szlifowaniu emalii nadwozia”. W 1961 r. ukończyła Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego jako magister pedagogiki ze specjalnościami: andragogika oraz psychologia pracy. W 1963 r. uzyskała stypendium Międzynarodowego Biura Pracy w Genewie, gdzie studiowała problematykę doskonalenia personelu kierowniczego.

W 1968 r. na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy „Kształcenie średniego dozoru technicznego w zakresie ekonomiki, organizacji i zarządzania”, promotor prof. Kazimierz Wojciechowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Wojciechowski_(pedagog)).

Pracowała:

  • 1945-47 szkoła podstawowa w Lubochni (nauczyciel)
  • 1951-66 Instytut Ekonomiki i Organizacji Przemysłu (adiunkt, a od 1956 r. także kierownik Pracowni Szkolenia Zawodowego))
  • 1966-86 Politechnika Warszawska, w zespole prof. Zygmunta Zbichorskiego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Zbichorski), wpierw Wydział Mechaniki Precyzyjnej, potem Wydział Mechaniczny Technologiczny (adiunkt, a w latach 1975-78 zastępca dyrektora ds. dydaktyki Instytutu Organizacji Zarządzania)
  • pracowała na Wydziale Inżynierii i Zarządzania w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Była współorganizatorką wprowadzania nauczania ergonomii do programu studiów Politechniki Warszawskiej (na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej, a potem na Wydziale Mechanicznym Technologicznym) oraz współtwórcą i pierwszym kierownikiem Laboratorium Ergonomii w Instytucie Organizacji Systemów Produkcyjnych. Opiekowała się Studenckim Kołem Naukowym „Ergonomia”.

Była członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego, a także sekretarzem naukowym wielu konferencji na temat psychologii organizacji, ergonomii oraz zarządzania. Pełniła funkcję kierownika i współautora prac, które łączyły badania naukowe z weryfikacją empiryczną w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Była wieloletnim redaktorem czasopisma „Organizacja i Kierownictwo”, wydawanego przez Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania PAN.

Wyróżniona:

  • Złoty Krzyż Zasługi (1964)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1980).

Wybrane publikacje:

  • Górska Ewa, Juchełko Halina: Ergonomia i organizacja stanowisk roboczych: ćwiczenia laboratoryjne, 1994, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, ISBN 8385912053, 9788385912057
  • Juchełko Halina: Ergonomia i bhp w organizacji stanowisk pracy, 1989, Ośrodek Postępu Organizacyjnego przy Zarządzie Oddziału Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa w Bydgoszczy
  • Juchełko Halina, Jastrzębska-Frączek Iwona, Górska Ewa: Nauka o pracy: ćwiczenia z ergonomii, 1980, Politechnika Warszawska
  • Juchełko Halina, Koziełło Irena: Organizacja i metodyka nauczania w szkołach przodownictwa pracy, 1956, Państwowe Wydawnictwo Techniczne

Zmarła 30.07.2020, jest pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 49I, rząd 4, miejsce 19).