Cykliczna konferencja o kontynuacjach dorobku pionierów nauk o zarządzaniu

Cykl sześciu konferencji naukowych

„Sukcesy i wyzwania w naukach o zarządzaniu i jakości. Od tradycji do współczesności”.

W latach 2017-2023 Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej zorganizowali tytułowy cykl konferencji poświęcony dorobkowi polskich klasyków nauk o zarządzaniu oraz współczesnym ich kontynuacjom. Partnerstwo obu uczelni ma charakter ideowy związany z osobą profesora Karola Adamieckiego uznawanego za ojca nauk o zarządzaniu w polskiej nauce.

K. Adamiecki urodził się w Dąbrowie Górniczej w roku 1866, po studiach powrócił tam i pracował w tamtejszej hucie, a w roku 1919 podjął pracę w Politechnice Warszawskiej, gdzie w roku 1922 objął Katedrę Zasad Organizacji Pracy i Przedsiębiorstw Przemysłowych, którą kierował do śmierci w 1933 roku. Po bliższe informacje odsyłamy do biografii: Alojzy Czech, „Karol Adamiecki”, Wydawnictwo Instytutu Technologii Eksploatacji, seria Biblioteka Polskiej Nauki i Techniki, 2019, ISBN 978-83-7789-560-3

W ramach tego cyklu co roku analizowano dorobek konkretnego klasyka polskiej nauki. Rozważano jego dokonania w kontekście sukcesów i wyzwań, widzianych z perspektywy współczesnych kontynuacji. Celem był przegląd fundamentalnych zagadnień współczesnego zarządzania, nowoczesnych koncepcji i metod zarządzania, perspektyw rozwojowych oraz kierunków badań na przyszłość, a także możliwości i efektów ich zastosowania w praktyce, w relacji do dokonań i dorobku naukowego naszych naukowych przodków.

Pierwsza konferencja odbyła się w roku 2017 i nawiązywała do obchodów 120-lecia nauk o zarządzaniu w Polsce, których rozwój był ściśle związany z nazwiskiem profesora Karola Adamieckiego, a tym samym także z Politechniką Warszawską. Był założycielem Instytutu Naukowej Organizacji (w późniejszych latach przemianowanego na Towarzystwo Naukowego Organizacji i Kierownictwa) oraz istniejącego do dziś periodyku „Przegląd Organizacji”.

W 2018 roku drugą konferencję poświęcono dorobkowi profesora Edwina Hauswalda (1868-1942), który był specjalistą w zakresie maszynoznawstwa i organizacji, a swe losy naukowe związał z Politechniką Lwowską.

Patronem trzeciej konferencji, zorganizowanej w 2019 roku, był inżynier Piotr Drzewiecki (1865-1943), jeden z promotorów nauk o zarządzaniu, przedsiębiorca, działacz patriotyczny czasów zaborów (m.in. animator Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, które zainicjowało powołanie w 1915 roku Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej) oraz społecznik odrodzonej Polski (m.in. współzałożyciel Naczelnej Organizacji Technicznej), pierwszy prezydent Warszawy po I wojnie światowej (w roku konferencji obchodzono 100-lecie jego prezydentury).

W 2020 roku przypadała 150. rocznica urodzin profesora Aleksandra Rotherta (1870-1937), który był przede wszystkim inżynierem elektrykiem i pionierem rozwiązań opartych na prądzie zmiennym, ale także znaczącym przedstawicielem naukowego zarządzania. W konferencji wzięła udział wnuczka patrona, także naukowiec.

W roku 2021 z powodu pandemii konferencja nie odbyła się. Wznowiona została w 2022 roku, kiedy to przypadała 140. rocznica urodzin profesora Stanisława Bieńkowskiego (1882-1958), inżyniera mechanika i organizatora produkcji, ale też ekonomisty i współzałożyciela Akademii Handlowej w Krakowie (poprzedniczki obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Należał on do kolejnej generacji naukowców w stosunku do poprzednich patronów cyklu konferencji i oprócz osiągnięć czysto naukowych, po II wojnie światowej znacząco przyczynił się do odbudowania w Polsce ruchu naukowego zarządzania, w tym Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa.

Konferencję w roku 2023 poświęcono profesorowi Zygmuntowi Rytlowi (1880-1947), współpracownikowi prof. Karola Adamieckiego, a po jego śmierci kontynuatorowi jego działalności dydaktycznej w Politechnice Warszawskiej, zaś po II wojnie światowej współorganizatorowi Akademii Handlowej, poprzedniczki obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Tym samym cykl konferencji dotarł do ważnej cezury rozwoju nauk o zarządzaniu jaką była II wojna światowa. Trwają rozważania na formułą podjęcia dyskusji nad następnym etapem kształtowania się tradycji tych nauk po II wojnie.

Formuła każdej konferencji polegała na blokach tematycznych nawiązujących do głównych zainteresowań patrona danej konferencji, wyrażonych w zręcznie dobranych cytatach z jego dzieł (tu ukłony w stronę dr inż. Danuty Rojek z Wydziału Zarządzania PW, która co roku studiowała te dzieła i selekcjonowała najważniejsze myśli). W bloku były 3-4 wystąpienia, pierwsze bezpośrednio referowało dorobek patrona, pozostałe dotyczyły współczesnych wyzwań naukowych. Szczegółowy program, dobór referentów, piecza nad całością i prowadzenie spoczywały w rękach/głowach prof. Marka Lisińskiego z Akademii WSB oraz prof. Anny Kosieradzkiej i prof. Janusza Zawiła-Niedźwieckiego z Wydziału Zarządzania PW. Wspomagał ich bardzo sprawny zespół organizacyjny, głownie z Akademii WSB, w której siedzibie odbywały się posiedzenia.

W wymienionym cyklu konferencji brali udział naukowcy wielu ośrodków, trudno ich wymienić, ale o jednej koniecznie wspomnieć trzeba. To emerytowany profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - Alojzy Czech, który od dawna jest uznanym historykiem, wręcz pasjonatem rozwoju nauk o zarządzaniu, autorem książek biograficznych oraz wielu artykułów o tej tematyce.

Zasadniczym wnioskiem z tego cyklu konferencji jest to, że w naukach społecznych i ekonomicznych nie ma już przełomowych nowych teorii, każda nowinka ma swoich antenatów i dlatego znajomość osiągnięć naszych poprzedników w uprawianiu nauki jest tak ważna.