Konferencja Business Process Management Day 2024

Druga edycja konferencji Business Process Management Day 2024 odbyła się 17 maj 2024 w Warszawie w kampusie Politechniki Warszawskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było Zarządzanie procesowe. Od teorii do pragmatyki. W konferencji naukowej wzięło udział 120 uczestników w trybie stacjonarnym oraz 150 uczestników  w trybie zdalnym reprezentujących środowisko akademickie i biznesowe.

Głównym celem konferencji jest systematyzacja wiedzy oraz wymiana doświadczeń z zakresu zarządzania procesowego, jak również wskazanie perspektyw rozwoju, zidentyfikowanie pojawiających się szans i zagrożeń. Wydarzenie jest próbą zaprezentowania metod i zasad implementacji zarządzania procesowego wobec zmieniających się warunków otoczenia i transformacji technologicznej, w tym wdrożenia elektronicznego zarządzania dokumentacją. Konferencja przyczynia się do zintegrowania środowiska procesowego, co ma pozytywny wpływ na transfer nowych rozwiązań, jak również budowanie świadomości myślenia i działania procesowego w przedsiębiorstwach, uczelniach wyższych oraz jednostkach administracji publicznej. Wynikiem realizowanych szerokich dyskusji jest publikacja.pt. Pragmatyka zarządzania procesowego, red. Naukowa A. Bitkowska, opublikowana w wydawnictwie TNOIK,2024  w której refakcjami  naukowo-praktyczne wyraziło bisko 100 autorów.

Rozległość i złożoność problematyki zarządzania procesowego wyznacza tematyka konferencji, obejmująca sesję plenarną oraz trzy panele dyskusyjne.

W sesji plenarnej wykład inauguracyjny pt. Aspekty procesowe w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw wygłosiła prof. dr hab. Doroty Jelonek, Prezes Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. Wystąpienie Dariusza Grajdy Członka Zarządu ds. Strategii, Polskie Koleje Państwowe S.A.Kolejne wystąpienie Ireneusza Borowskiego, Country Manager Poland, Dassault Systèmes Sp. z o.o., dotyczyło Business Process Management w czasach VUCA. Prof. dra hab. inż. Leszka Kiełtyki , Preses Towarzystwa Naukowego TNOIK zaprezentował główne założenia IV Kongresowi TNOiK

Pierwszy panel dyskusyjny pt. Strategii transformacji procesowej organizacji w kontekście cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji moderowała prof. dr hab. inż. Agnieszka Bitkowska z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli:

• prof. dr hab. Szymona Cyfert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
  • prof. dr hab. inż. Stanisława Nowosielskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu,
  • prof. dr hab. inż. Michała Trockiego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,
  • Ireneusza Borowskiego, Country Manager Poland reprezentującego Dassault Systèmes Sp. z o.o.,
  • Agnieszkę Kłąb, Zastępcę Dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich reprezentującą Urząd m.st. Warszawy,
  • Łukasza Stępień, Project Manager - Innovation & Electrical reprezentującego Ghelamco Poland Sp. z o.o.,
  • Konrada Zakrzewskiego, Dyrektora Zarządzającego Pionu Dystrybucji - Sieci Własne reprezentującego Grupę UNIQA.

Drugi panel dyskusyjny pt. „Kapitał ludzki, kultura organizacyjna i kompetencje procesowe” był moderowany przez prof. dr hab. Mieczysława Morawskiego z Wydziału Zarzadzania Politechniki Warszawskiej. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli:

• dr hab. inż. Waldemara Jędrzejczyka, prof. uczelni z Politechniki Częstochowskiej,
  • dr inż. Krzysztofa Koltermana z Politechniki Warszawskiej,
  • Adriannę Dębska-Gil Partnera Process Renewal Group Polska,
  • Jolantę Kowalczyk, Sales Manager Didactics & Training Industrial Applications reprezentującą Bosch Rexroth Sp. z o. o.
  • Tomasza Leśniowskiego, Prezesa Zarządu International Project Management Association Polska
  • Monikę Nowakowską, EMEA PXP All Business Hub Leader reprezentująca Jones Lang Lasalle,
  • Macieja Sobańskiego, Masterlease reprezentującego PKO BP S.A.,
  • Joannę Woźniakowską, Partnera Process Renewal Group Polska.

Trzeci panel tematyczny pt. „Hiperautomatyzacja, sztuczna inteligencja, data mining w zarządzaniu procesowym. Wyzwanie czy konieczność?” był prowadzony przez dr hab. Andrzeja Sobczaka, prof. uczelni ze Szkoły Głównej Handlowej. Profesor Sobczak prowadził dyskusję z:

• dr hab. inż. Piotrem Gawrysiakiem, prof. uczelni z Politechniki Warszawska, pełniącym również funkcję Advisor w przedsiębiorstwie Co-Founder w Processifier Sp. z o.o.,
  • dr hab. inż. Robertem Kucębą, prof. uczelni z Politechniki Częstochowskiej,
  • dr hab. Andrzejem Wodeckim, prof. uczelni z Politechniki Warszawskiej,
  • dr inż. Tomaszem Gzikiem reprezentującym Goldenore Sp. z o.o.,
  • dr Klaudią Martinek-Jaguszewską ze  Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,
  • dr inż. Januszem Stańczakiem, Dyrektorem Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej,
  • dr Rafałem Zgorzelskim, Menedżerem i Ekspertem ds. rynku kolejowego,
  • Borysem Stokalskim, Członkiem Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Konferencja objęła szerokie dyskusje dotyczące zagadnień zarządzania procesowego wobec aktualnych wyzwań strategicznych, technologicznych oraz społeczno-kulturowych. prof. dr hab. inż. Agnieszka Bitkowska podsumowała obrady konferencyjne i zaprosiła uczestników na kolejną edycję konferencji w roku 2025.